ពិស្ដារ មាត្រា៣៣៧ នៃក្រមនីតិវិធីព្រហ្មទណ្ឌនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ("ក្រមនីតិវិធីព្រហ្មទណ្ឌ") បានដាក់កាតព្វកិច្ចចំនួនពីរទៅលើតុលាការ។ ទីមួយ តុលាការមិនត្រូវមានការជាប់ពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងឥទ្ធិពលពីមជ្ឈដ្ឋានខាងក្រៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការពិភាក្សាសម្រេចរបស់ខ្លួននោះទេ។
លេខ ៣៖ អត្ថបទវិភាគសវនាការដោយយុត្តិធម៌៖ ឯកសណ្ឋានអ្នកទោស និងសិទ្ធិទទួលបានការជំនុំជម្រះដោយយុត្តិធម៌ - ខែមេសា ឆ្នាំ២០១១
- កាលបរិច្ឆេទចេញផ្សាយ: ២៥-មេសា-២០១១
ពិស្ដារ ការសន្មតជាមុនថាគ្មានទោស គឺជាគោលការណ៍មូលដ្ឋានមួយនៅក្នុងច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌ ដែលត្រូវតែអនុវត្តនៅក្នុងគ្រប់ករណីទាំងអស់ ដែលក្នុងនោះបុគ្គលត្រូវបានជំនុំជម្រះអំពីបទល្មើសណាមួយ។ ការសន្មតជាមុនថាគ្មានទោសទាមទារឲ្យជនជាប់ចោទបង្ហាញខ្លួននៅចំពោះមុខតុលាការ ក្នុងសម្លៀកបំពាក់ជាពលរដ្ឋដែលគ្មានទោស។
លេខ ២៖ យុត្តិធម៌សម្រាប់ស្ត្រី៖ ការវិភាគអំពីសិទ្ធិស្ត្រីក្នុងការទទួលបានការជំនុំ ជម្រះដោយយុត្តិធម៌នៅកម្ពុជា - ខែមីនា ឆ្នាំ២០១១
- កាលបរិច្ឆេទចេញផ្សាយ: ១៥-មីនា-២០១១
ពិស្ដារ មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ដែលមានកិច្ចគាំទ្រដោយទីភ្នាក់ងារសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិនៃសហរដ្ឋអាមេរិក (ជំនួយសហរដ្ឋអាមេរិក) និងវិទ្យាស្ថានគ្រប់គ្រងបូព៌ាបស្ចិម (វ.គ.ប.ប) បានអនុវត្តគម្រោងសង្កេតការណ៍សវនាការនៅឆ្នាំ២០០៩ ក្នុងគោលបំណងសង្កេតការគោរពបទដ្ឋាននៃការជំនុំជម្រះដោយយុត្តិធម៌ ដើម្បីលើកកម្ពស់ដំណើរការនីតិវិធី និងការអនុវត្តន៍របស់តុលាការកម្ពុជា។ ពាក់ព័ន្ធនឹងការចូលរួមរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងប្រព័ន្ធតុលាការកម្ពុជា ការលើកកម្ពស់ និងការបង្កើនការគោរពសិទ្ធិទទួលបានការជំនុំជម្រះដោយយុត្តិធម៌ ព្រមទាំងគោលការណ៍ទាំងឡាយបានគ្របដណ្តប់ទៅលើផ្នែកសំខាន់ៗមួយចំនួន។