ជំនួយថវិការគម្រោងអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្សស្រ្តី
មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (“ម.ស.ម.ក”) បានចេញផ្សាយខិតប័ណ្ណស្ដីពី ជំនួយគម្រោងអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្សស្ត្រី។ ខិតប័ណ្ណនេះមានគោលបំណងឲ្យអ្នកអានបានដឹងពីប្រភេទជំនួយដែលគម្រោងអាចផ្ដល់ឲ្យអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្សស្ត្រីដែលធ្លាប់ទទួលរង ឬប្រឈមនឹងអំពើហិង្សា ឬប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តដោយសារតែការងាររបស់ពួកគេ។ ខិតប័ណ្ណនេះមានបញ្ចូលព័ត៌មានទាក់ទិននិងប្រភេទនៃជំនួយដែលគម្រោងមាន និងព័ត៌មានដែលអ្នកអាចសុំជំនួយ។ ម.ស.ម.ក សង្ឃឹមថាអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្សស្ត្រីអាចទួលបានព័ត៌មានតាមរយៈខិតប័ណ្ណផ្សព្វផ្សាយនេះ។
អង្គការលីកាដូ បានសម្រេចផ្អាកការប្រារព្ធទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិនៅពន្ធនាគារជាលើកដំបូង ក្នុងរយៈពេល ២០ឆ្នាំនេះដោយសារមានការរឹតត្បិតជាងមុនអង្គការលីកាដូ បានសម្រេចផ្អាកការប្រារព្ធទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិនៅពន្ធនាគារជាលើកដំបូង ក្នុងរយៈពេ
ថ្ងៃ៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៥ - អង្គការលីកាដូ មិនអាចប្រារព្ធទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិទៅតាមគម្រោងនៅពន្ធនាគារចំនួន ១៨ កន្លែង នៅថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៥ បានឡើយ ដោយសារមានលក្ខខណ្ឌហាមឃាត់មួយចំនួនជាលាយលក្ខអក្សរពីអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារនៃក្រសួងមហាផ្ទៃ។
ប្រជាពលរដ្ឋរាប់ពាន់នាក់ ប្រារព្ធទិវាសិទិ្ធមនុស្សអន្តរជាតិនៅទូទាំងប្រទេស
ថ្ងៃ៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៥ - ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជារាប់ពាន់នាក់ យ៉ាងតិចណាស់នៅក្នុង ១៦ រាជធានីនិងខេត្ត នឹងប្រមូលផ្តុំគ្នាដើម្បីប្រារព្ធខួបលើកទី ៦៧ នៃទិវាសិទិ្ធមនុស្សអន្តរជាតិ ដែលនៅក្នុងនោះនឹងមានការប្រមូលផ្តុំគ្នាជាក្រុមធំមួយនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
បុរីកីឡា~ទំនាស់ដ៏រុំារ៉ៃនៅតែបន្ត
បន្ទាប់ពីរង់ចាំដំណោះស្រាយអស់រយៈពេលជិតបួនឆ្នាំចាប់តាំងពីមានការបណ្តាញចេញដោយហិង្សា អតីតប្រជាពលរដ្ឋបុរីកីឡាបានខកចិត្តជាខ្លាំងទៅនឹងសេចក្តីសម្រេចប្រកាសឡើងនាពេលថ្មីៗនេះរបស់សាលារាជធានីភ្នំពេញដែលបានបង្ហាញថាភាគច្រើននៃគ្រួសារដែលសេសសល់ត្រូវបានបដិសេធក្នុងការទទួលបានលំនៅដ្ឋាននៅនឹងកន្លែង តាមការសន្យាពីដំបូងរបស់ក្រុមហ៊ុនផានអ៊ីមិច។
ការរួចខ្លួនពីវបទល្មើស៖ ការអនុវត្តច្បាប់ចំពោះបទល្មើសរំលោភសេពសន្ថវៈក្នុងប្រព័ន្្ធតុលាការកម្ពុជា
ថ្ងៃ២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៥ - នៅថ្ងៃនេះ ដើម្បីប្រារព្ធកម្មវិធីយុទ្ធនាការពិភពលោករយៈពេល ១៦ថ្ងៃ ទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើយេនឌ័រ ដែលនឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា រហូតដល់ថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ អង្គការ លីកាដូ បានចេញផ្សាយនូវរបាយការណ៍ថ្មីមួយដែលមានចំណងជើងថា៖“ការរួចខ្លួនពីបទល្មើស៖ ការអនុវត្តច្បាប់ចំពោះបទល្មើសរំលោភសេពសន្ថវៈក្នុងប្រព័ន្ធតុលាការកម្ពុជា”។ របាយការណ៍នេះ បង្ហាញនូវភស្តុតាងនៃការមិនបានអនុវត្តឲ្យបានត្រឹមត្រូវនៅក្នុងប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌កម្ពុជាក្នុងការស៊ើបអង្កេត និងផ្តន្ទាទោសឲ្យបានត្រឹមត្រូវលើករណីជាច្រើននៃបទល្មើសរំលោភសេពសន្ថវៈ ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងស្ត្រី និងកុមារ។ របាយការណ៍នេះ ផ្តល់នូវព័ត៌មានលំអិតនៃកំហុសឆ្គងជាច្រើនដែល មានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ (អំពើពុករលួយ អាកប្បកិរិយារើសអើងលើស្ត្រី និងក្មេងស្រី ការបកស្រាយ ច្បាប់មិនត្រូវ និងកង្វះខាតធនធាននានា) ដែលរួមគ្នាធ្វើឲ្យជនល្មើសនៃអំពើរំលោភសេពសន្ថវៈត្រឹមតែ ទទួលរងទណ្ឌកម្មស្រាល ខ្លាំងប៉ុណ្ណោះ ឬអាចនឹងរួចពីការដាក់ទណ្ឌកម្មទាំងស្រុងថែមទៀតផង។
ម.ស.ម.ក រៀបចំវេទិកាជួបជុំអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ិនធឺណែត និងកិច្ចពិភាក្សាស្តីពី "អនាគតនៃសិទ្ធិបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា"
នៅថ្ងៃច័ន្ទ ទី៣០ ខែវិច្ឆិកា មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (“ម.ស.ម.ក”) នឹងរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាមួយស្តីពី អនាគតនៃសិទ្ធិបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ វាគ្មិនក្នុងកិច្ចពិភាក្សានឹងជជែកពិភាក្សាទៅលើគំនិតយោបល់និងទស្សនៈទាក់ទងទៅនឹងការព្រួយបារម្ភនានា ចំពោះសេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណែត សុវត្ថិភាពនិងសន្តិសុខអ៊ិនធឺណែតនៅកម្ពុជា។ កិច្ចពិភាក្សានេះនឹងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីអ្នកនិយមប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត និងអ្នកសរសេរប្លុកល្បីៗដែលនឹងពិភាក្សាអំពីបញ្ហាសំខាន់ៗមួយចំនួនទាក់ទិននឹងសិទ្ធិប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានាពេលបច្ចុប្បន្ន។
អង្គការសង្គមស៊ីវិល សូមថ្កោលទោសចំពោះការបង្ក្រាបទៅលើគណបក្សជំទាស់ និងបង្ហាញក្តីបារម្ភចំពោះការគំរាមកំហែងដល់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ
យើងខ្ញុំដែលជាអង្គការសង្គមស៊ីវិលដែលមានរាយនាមខាងក្រោម សូមថ្កោលទោសចំពោះការ បង្ក្រាបធ្ងន់ធ្ងររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា (“រដ្ឋាភិបាល”) ទៅលើគណបក្សជំទាស់ ព្រមទាំងការត្រួតត្រាហួសហេតុទៅលើប្រព័ន្ធតុលាការពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលក្នុងគោលបំណងយាយីទៅលើគូបដិបក្ខរបស់ខ្លួន។
សន្និសីទតស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិលើកទី៩ស្តីពី ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីលើកកម្ពស់ គណនេយ្យភាពសង្គម លើអភិបាលកិច្ចដីធ្លី និងធនធានធម្មជាតិនៅកម្ពុជា
យើងជាសហគមន៍ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល មកពីខេត្តទាំងអស់ខាងលើនៅកម្ពុជាសូមធ្វើ ការកោតសរសើរចំពោះការខិតខំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជម្រុញកំណែទម្រង់អភិបាលកិច្ចដីធ្លី និង ធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅកម្ពុជា។ សន្និសីទ តស៊ូមតិថ្នាក់ជាតិប្រចាំឆ្នាំលើកទី៩ សូមលើកឡើងនូវបញ្ហាដែលជាការព្រួយបារម្ភ និងអនុសាសន៍ពាក់ព័ន្ធនឹងផលបះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរមួយ ចំនួនដូចខាងក្រោម៖