ពិស្ដារ លិខិតុបករណ៍គតិយុត្តជាតិ ស្របតាមឋានានុក្រមជាក់លាក់ដែលចាំបាច់ត្រូវតែចងក្រងឡើងដោយគោរពតាមគោលការណ៍នីតិរដ្ឋ។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយ មានករណីមួយចំនួន ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា (“រដ្ឋាភិបាល”) មិនគោរពតាមឋានានុក្រមនេះ ហើយប្រើប្រាស់នូវលិខិតុបករណ៍គតិយុត្តដែលមានកម្រិតទាបដើម្បីគ្រប់គ្រងលើបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្សជាមូលដ្ឋាន។
សវនាការករណីជួញដូរមនុស្សនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០១១ - ខែមករា ឆ្នាំ២០១២
- កាលបរិច្ឆេទចេញផ្សាយ: ២០-មករា-២០១២
ពិស្ដារ បុរស ស្រ្តី កុមារកម្ពុជា ត្រូវបានជួញដូរផ្លូវភេទ និងកេងប្រវ័ញ្ចកម្លាំងពលកម្មនៅទូទាំងអាស៊ីភាគអាគ្នេយ៍។ នៅ ឆ្នាំ២០០៨ ច្បាប់ស្តីពីការបង្រ្កាបអំពើជួញដូរមនុស្ស និងអំពើធ្វើអាជីវកម្មផ្លូវភេទ ត្រូវបានអនុម័តក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបង្កើនអត្រានៃការផ្តន្ទាទោសជនល្មើស ករណីជួញដូរមនុស្សឱ្យបានជោគជ័យ។ ករណីជួញដូរបង្កឱ្យមានការលំបាកក្នុងការផ្តន្ទាទោស។ នៅប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងករណីភាគច្រើន ការងាររបស់ជនរងគ្រោះ ករណីជួញដូរ មិនមានលក្ខណៈខុសច្បាប់នោះទេ។
លេខ ៩៖ ការហាមឃាត់ចំពោះការអនុវត្តន៍អានុភាពប្រតិសកម្មនៃច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌ៖ បទប្បញ្ញត្តិថ្មីនៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ - ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១១
- កាលបរិច្ឆេទចេញផ្សាយ: ១២-ធ្នូ-២០១១
ពិស្ដារ នៅខែតុលា ឆ្នាំ២០០៩ រដ្ឋសភាបានអនុម័តក្រមព្រហ្មទណ្ឌថ្មី ដែលចូលជាធរមាន និងត្រូវបានអនុវត្តនៅ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១០។ ក្រមព្រហ្មទណ្ឌនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ("ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ") គឺជាក្រមនៃច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌដែលមាន៦៧២មាត្រា។ ក្រមនេះជំនួសដោយស្ងៀមស្ងាត់នូវបទប្បញ្ញតិ្តស្តីពីប្រព័ន្ធតុលាការ ច្បាប់ព្រហ្មទណ្ឌ និងនីតិវិធីព្រហ្មទណ្ឌ សម្រាប់អនុវត្តនៅកម្ពុជាក្នុងសម័យអន្តរកាល ("អ៊ុនតាក់")។