ខិត្តប័ណ្ណពីរខាងក្រោមនេះលើកឡើងអំពីវដ្តនៃដំណើរការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់ («យូភីអ») របស់ប្រទេសកម្ពុជា ៖ «ដំណាក់កាលនៃការអនុវត្តអនុសាសន៍» និង «ការចូលរួមរបស់អង្គការសង្គមស៊ីវិលក្នុងដំណើរការយូភីអ»។ ការអនុវត្តអនុសាសន៍យូភីអ គឺជាគោលបំណងចុងក្រោយបង្អស់នៃដំណើរការយូភីអ ហើយជោគជ័យនៃដំណើរការនេះនឹងនាំទៅរកភាពល្អប្រសើរដល់ការគោរពសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា។ ដំណាលគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សាធារណជន សង្គមស៊ីវិល និងរដ្ឋផ្តល់អនុសាសន៍ទាំងអស់មានតួនាទីសំខាន់ចូលរួមក្នុងដំណើរការនេះ ដូច្នេះហើយវាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលដៃគូពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ចូលរួមក្នុងដំណាក់កាលនេះ។ ខិត្តប័ណ្ណទាំងពីរនេះលើកឡើងនូវតួនាទីរបស់ដៃគូពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ និងជំរុញឱ្យមានវិធានការនានាដើម្បីធ្វើឱ្យសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជាល្អប្រសើរ។
អានបន្ត ដំណើរការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់៖ ដំណាក់កាលនៃការអនុវត្តអនុសាសន៍សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា
អានបន្ត ព័ត៌មានអំពីសេរីភាពខាងសមាគម
គម្រោងឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន(“គម្រោង”)គឺជាគម្រោងដែលពិនិត្យជាប្រព័ន្ធនូវលទ្ធភាពរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តសិទ្ធិសេរីភាពខាងសមាគម សេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិ និងសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំ។ ព័ត៌មាននេះបង្ហាញពីចំណុចគន្លឹះទាក់ទងនឹងសេរីភាពខាងសមាគមដែលបានមកពីរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំទី៧ នៃការឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន។ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២ គម្រោងបានកត់ត្រា ការរឹតត្បិតសិទ្ធិសេរីភាពខាងសមាគមចំនួន ២៧៧ ក្នុងនោះចំនួន ១៤៨ គឺជាការរំលោភបំពាន។
អានបន្ត ព័ត៌មានអំពីសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំ
គម្រោងឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន(“គម្រោង”)គឺជាគម្រោងដែលពិនិត្យជាប្រព័ន្ធនូវលទ្ធភាពរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តសិទ្ធិសេរីភាពខាងសមាគម សេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិ និងសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំ។ ព័ត៌មាននេះបង្ហាញពីចំណុចគន្លឹះទាក់ទងនឹងសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំដែលបានមកពីរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំទី៧ នៃការឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ គម្រោងបានកត់ត្រាការរឹតត្បិតសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំចំនួន ១៦៩ ក្នុងនោះចំនួន ១៣១ (៧៨%) ជាហេតុការណ៍រឹតត្បិតដែលមិនទទួលបានការអនុញ្ញាតតាមស្តង់ដារសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ ដូច្នេះករណីទាំងនេះចាត់ជាការរំលោភបំពាន។
អានបន្ត របាយការណ៍ឆ្នាំ២០២២ស្តីពីការឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាននៅកម្ពុជា
គម្រោងឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋានបានចាប់ផ្តើមអនុវត្តពីថ្ងៃទី0១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៦ គឺជាគម្រោងមានរយៈពេលវែងដែលពិនិត្យតាមដាន និងវាយតម្លៃអំពីស្ថានភាពសេរីភាពមូលដ្ឋានចំនួនបី គឺសេរីភាពខាងសមាគម សេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិ និងសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំ (“សេរីភាពមូលដ្ឋាន”) នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គម្រោងឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន តាមដានការអនុវត្តសេរីភាពមូលដ្ឋានដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍តាមដានការឃ្លាំមើល (“MTT”) ។ នេះជារបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២២ (ឆ្នាំទី៧) គូសបញ្ជាក់ចំណុចគន្លឹះសំខាន់ៗចាប់ពីថ្ងៃទី0១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ និងបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២។
អានបន្ត ព័ត៌មានអំពីសេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិ
គម្រោងឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន(“គម្រោង”)គឺជាគម្រោងដែលពិនិត្យជាប្រព័ន្ធនូវលទ្ធភាពរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តសិទ្ធិសេរីភាពខាងសមាគម សេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិ និងសេរីភាពខាងការជួបប្រជុំ។ ព័ត៌មាននេះបង្ហាញពីចំណុចគន្លឹះទាក់ទងនឹងសេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិដែលបានមកពី របាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំទី៧នៃការឃ្លាំមើលសេរីភាពមូលដ្ឋាន។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ គម្រោងបានកត់ត្រាហេតុការណ៍ចំនួន ១២៩ ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការរឹតត្បិត ឬការរំលោភបំពានសិទ្ធិសេរីភាពខាងការបញ្ចេញមតិយ៉ាងតិចមួយ ដែលហេតុការណ៍ភាគច្រើន (៦៧) កើតឡើងនៅរាជធានីភ្នំពេញ។
អានបន្ត សេចក្តីថ្លែងការណ៍រួម ស្តីពី លិទ្ធផលនៃកិច្ចពិគ្រោះយោបល់លើបញ្ហាប្រឈម ក្តីកង្វល់ និងអនុសាសន៍របស់យុវជន។
កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ សមាគម និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលចំនួន៨ស្ថាប័ន បានសហការរៀបចំប្រារព្ធទិវាយុវជនអន្តរជាតិឆ្នាំ២០២៣ និងវេទិការយុវជនកម្ពុជាក្រោមមូលបទ "លំហសេរីភាពយុវជន ឆ្ពោះទៅរកយុត្តិធម៌សង្គមល្អប្រសើរ"។ ការប្រារព្ធ និងរៀបចំកម្មវិធីនេះ មានកិច្ចពិភាក្សា និងពិគ្រោះយោបល់លើសិក្ខាសាលាចំនួន៤រួមមាន៖ ១. ការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងសេរីភាពបញ្ចេញមតិ ២. ការលើកកម្ពស់ការចូលរួមកិច្ចការពារយុត្តិធម៌ និងធនធានធម្មជាតិ ៣. ការអប់រំ និងសីលធម៍សង្គម ៤. ភាពសកម្មនិយមលើឌីជីថលដើម្បីចូលរួមកែលម្អសង្គម។ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់វេទិការនេះពួកយើងបានកំណត់នូវបញ្ហាប្រឈម ដោយភ្ចាប់ជាមួយអនុសាសន៍ចំនួន១០ដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ពិសេសរាជរដ្ឋាភិបាលថ្មីដែលមានសមាសភាពជាគណៈរដ្ឋមន្រ្តីភាគច្រើនវ័យក្មេងនឹងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការទទួលយក និងដោះស្រាយឲ្យមានប្រសិទ្ធិភាពជាទីបំផុត សម្រាប់លើកទឹកចិត្តដល់ការចូលរួមរបស់យុវជនឲ្យអស់ពីសក្តានុពល និងថាមពលក្នុងភាពជាពលរដ្ឋសកម្មសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជារបស់យើងទាំអស់គ្នា។
អានបន្ត សលាកបត្រព័ត៌មាន៖ ការយល់ឃើញរបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជាអំពីសេរីភាពមូលដ្ឋាន ការវិវឌ្ឍន៍រយៈពេល៧ឆ្នាំ
មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា សមាគមអាដហុក និងមជ្ឈមណ្ឌលសាមគ្គីភាពបានធ្វើការស្ទង់មតិពលរដ្ឋទូទៅទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាពីខែវិច្ឆិកា ដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២។ យើងក៏បានប្រៀបធៀបលទ្ធផលនេះជាមួយនឹងលទ្ធផលនៃការស្ទង់មតិចំនួន ៦ ឆ្នាំជាប់គ្នាកន្លងមក ដែលបង្កើតបាននូវការប្រៀបធៀបសម្រាប់រយៈពេល ៧ ឆ្នាំ និងអាចកំណត់នូវនិន្នាការកើនឡើង និងការធ្លាក់ចុះផងដែរ។
អានបន្ត សលាកបត្រព័ត៌មាន៖ ការយល់ឃើញរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសហជីព អំពីសេរីភាពមូលដ្ឋាន ការវិវឌ្ឍន៍រយៈពេល៧ឆ្នាំ
មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា សមាគមអាដហុក និងមជ្ឈមណ្ឌលសាមគ្គីភាព បានធ្វើការស្ទង់មតិថ្នាក់ដឹកនាំអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសហជីព អំពីសេរីភាពមូលដ្ឋានពីខែកញ្ញា ដល់ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២។ យើងក៏បានប្រៀបធៀបលទ្ធផលនេះជាមួយនឹងលទ្ធផលនៃការស្ទង់មតិចំនួន ៦ ឆ្នាំជាប់គ្នាកន្លងមក ដែលបង្កើតបាននូវការប្រៀបធៀបសម្រាប់រយៈពេល ៧ ឆ្នាំ និងអាចកំណត់នូវនិន្នាការកើនឡើង និងការធ្លាក់ចុះផងដែរ។
អានបន្ត វឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តអនុសាសន៍យូភីអ ជុំទី៣ របស់ប្រទេសកម្ពុជា ទាក់ទងនឹងលម្ហសេរីភាពមូលដ្ឋាន
ចាប់តាំងពីការអនុម័តរបាយការណ៍លទ្ធផលនៃការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់ («យូភីអ») ជុំទី ៣ របស់ប្រទេសកម្ពុជារហូតមកដល់ពេលនេះមានរយៈកាលបួនឆ្នាំមកហើយ។ ក្នុងឱកាសនេះ មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជាចេញផ្សាយនូវកម្រងខិត្តប័ណ្ណព័ត៌មានតាមវិស័យចំនួន ៣ ទាក់ទងនឹងការអនុវត្តអនុសាសន៍ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានទទួលយកទាក់ទងនឹងការទទួលបានយុត្តិធម៌ លម្ហសេរីភាពពលរដ្ឋ និងសេរីភាពសារព័ត៌មាន។ ខិត្តប័ណ្ណព័ត៌មានទាំងនេះលើកឡើងសង្ខេបអំពីយន្តការយូភីអ នៃអង្គការសហប្រជាជាតិ ព្រមទាំងការសម្រេចបានលទ្ធផលក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាពាក់ព័ន្ធរបស់រដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងវិធានការដែលត្រូវបន្តអនុវត្ត ដើម្បីធានាថាសិទ្ធិក្នុងការទទួលបានយុត្តិធម៌ សេរីភាពសារព័ត៌មាន និងសេរីភាពមូលដ្ឋានទទួលបានការលើកកម្ពស់ពេញលេញនៅប្រទេសកម្ពុជា។